Bahçede sadece dekorasyon amaçlı olabileceği gibi serinleme amaçlıda kullanılan yüzme havuzlarının görselliği tartışılmaz. Ancak havuzların bu keyiflerinin yanı sıra bakım, temizlik gibi uğraşlarıda vardır. Havuz temizliği işleminde kullanılan bir çok kimyasal ve ekipmanlar bulmanız mümkün ancak bu kimyasalların dikkatle kullanılması gerekir. Bu yazımızda yüzme havuzunun nasıl temizleneceği hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacağız.

Havuz temizliği periyodik olarak yapılmalıdır. Düzenli bakım ve temizliği yapılmayan havuzlarda hastalık kapmanız çok kolaydır. Havuz temizliği velirli periyotlarda yaparak hem havuzda çıkacak daha kalıcı sorunlarla karşılaşmazsınız hem de havuz keyfinizde iç rahatlatan sağlığa ve hijyene sahip olursunuz. Havuz temizliğinde ilk olarak pH değeri ölçülmelidir. İdeal değer 7,2 – 7,8 arasında olmalıdır. Havuz sularında en çok kullanılan kimyasal klordur ancak klor kanserojen bir kimyasal olduğu için ozon kullanımı daha çok yaygınlaşmaktadır. Suya klor attıktan sonra bir kaç saat suya girilmemelidir. Havuz kullanıldıktan sonra ortaya çıkan ölü deri, saç vs. gibi yabancı maddeleri arındırma amacıyla filtre kullanılmalıdır. Bu filtrede günde en az iki kere kontrol edilip yıkanmalıdır. Bunun yanında daha kapsamlı bir havuz temizliği için havuzun komple boşaltılarak dibinin, kenarlarının ve ızgaralarının da temizlenmesi gerekir. Bu işlemde günlük havuz temizliğine dahildir.

Havuzlarda bir diğer kirlilik ise yosundur. Yosun giderici sıvılarla bunu engellemek mümkündür. Bu kimyasalın insan sağlığına zararı yoktur. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. Havuzu genel olarak temiz tutmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin güneş yağı ile havuza girmek yağın yüzeyde kalmasına ve suyun kirlenmesine neden olur. Suya girmeden önce duş alınmalı ve bone takılmalıdır. Bu küçük ayrıntı sayesinde bile havuzunuzu temiz tutabilirsiniz.

Havuz kullanımında yapılan en büyük yanlış, kışın suyu tamamen boşaltmaktır. Kışın meydana gelen soğuk etkisi ile oluşan don olaylarında havuzunuzun zarar görmesine yol açar. Aynı zamanda dibindeki mermerin de kalıcı olarak hasarlanmasına neden olabilir. Havuz temizliğinde kullanılan sıvılar, tabletler kimyasal olduğu için yanlış kullanım sonucunda çeşitli hastalıklar, ciltte alerji ve tahrişlere neden olabilir. Bu yüzden havuz temizliği konusunda yardım alınacak firma çok önemlidir. Bunun için havuz temizliği konusunda eğitimini almış, bu alanda tecrübe kazanmış arkadaşlarımız, teknik ekipmanımız ve piyasada isim yapmış yüksek kalitede temizlik kimyasallarımız, su bakım ürünlerimiz ile bizi tercih ettiğiniz sürece hizmetinizdeyiz..