BÖCEK VE DİĞER KEMİRGENLER tanıyalım.

Böceklerin ve diğer kemirgenlerin taşıdığı bir takım mikroorganizmalar vardır. Bu mikroorganizmaları taşıyan böceklere verilen ad haşeredir. Haşere insanların ve hayvanların hatta bitkilerin hasta olmalarına sebebiyet vermektedir. Bu hastalıklar geçmiş yıllardan beri insanların hayatları son derece zorlaştırmaktadır. Veba, sıtma gibi son derece ciddi hatta ölümcül hastalıklar haşereler tarafından bulaşmaktadır. Günümüze gelene kadar bu hastalıklar yüzünden milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir hatta ve hatta medeniyetler kaybolmuştur. Haşerenin sözlük anlamı böcek olsa da yalnızca böcekleri içermez. Farelerde haşere olarak geçmektedir ve genellikle hastalıklar fareler tarafından bulaşmaktadır. Farelerin bulaştırdığı en yaygın hastalık sıtmadır. Özellikle fakir ülkelerde haşerelerin bulaştırdıkları hastalıklar günümüzde hala can almaktadır.

Haşere Türleri Nelerdir?
Birçok haşere çeşidi vardır. Bunların en başında hamam böceği gelmektedir. Hamam böceği çok çabuk üremektedir ve bir doğumda birçok yavru hamam böceği dünyaya gelmektedir. Bu sebeple çoğalmaları son derece kolaydır. Hamam böcekleri çeşitlere ayrılır. Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği ve oryantal hamam böceğidir.

Alman Hamam Böceği
Alman hamam böceği diğer hamam böcekleri arasında en hızlı üreyen böcektir. Bir defada 48 adet yumurtlayabilmektedir. Yıl sonunda bir hamam böceğinin elde ettiği yavru sayısı gerçekten akıl almaz bir sayıdır. Bir dişi alman hamam böceği yılda 30.000 yavruya sahip olabilmektedir. Bu böcek halk arasında kalorifer böceği olarak bilinmektedir. Bu böcekler çok fazla hastalığa sebebiyet verebilirler. Bu hastalıklardan bazıları gıda zehirlenmesi, verem, mantar, hepatit, astım ve dizanteridir.

Amerikan Hamam Böceği
Bu hamam böcekleri diğer hamam böceklerinden çok daha büyük boyuttadırlar. Bulabildikleri her şeyi yerler buna kâğıt dahildir. Alman hamam böcekleri kadar fazla yumurtlamazlar. Pis ve nemli olan her yeri severler. Bulaştırdıkları hastalıklar verem, hepatit, astım, gıda zehirlenmesi ve mantardır.

Oryantal Hamam Böceği
Halk arasında karafatma olarak bilinen oryantal hama böceği simsiyahtır. Bodrumlarda, lağımda, bina boşluklarında yaşarlar. Her türlü yiyecekle beslenebilirler. Genellikle evlerde bulunmasalar da özellikle yaz aylarında yollarını şaşırabilirler. Bulaştırdıkları hastalıklar diğer hamam böcekleri ile aynıdır. Bir diğer haşerede faredir. Farelerinde birçok farklı cinsi vardır. Bunlar ev faresi, çatı faresi ve lağım faresidir.

Ev Faresi
Diğer fareler arasındaki en küçük faredir. Rengi genellikle gridir. Evlerde rastlanan fare bu cinstir. Bir kerede 5-6 adet yavru doğururlar. Hamilelik dönemleri 20 gün sürmektedir. Kuduz, şap, Brucellosis ve Leptospirosis gibi ciddi hastalıkların bulaşmasına sebep olmaktadırlar bu sebeple istenilmeyen bir hayvandır.

Çatı Faresi
Yaklaşık 20cm boyutu olan çatı faresi bina boşluklarında, çatı katlarında ve aralarında yaşarlar. Bir defada 5-6 adet yavru doğururlar ve yaklaşık 1 sene yaşarlar. Ev faresi ile aynı hastalıkları bulaştırmaktadır.

Lağım Faresi
Genellikle lağımlarda yaşadığı için bu adı alan lağım faresi kaba tüylüdür. Kanalizasyonlarda, bodrum katlarında ve sulak yerlerde yaşarlar. Genellikle çöplerin içerisine yuvalanırlar. Genellikle 1 yıl yaşayan fareler yaklaşık 8 adet yavru doğururlar. Hastalık bulaştırmanın yanında bir zararları da kemirmeyi çok sevmelerinden kaynaklanır. Elektrik tellerini kemirip birçok yangına sebep olmaktadırlar.

Karasinek
Haşereler arasında yer alan karasinek birçok hastalığa neden olmaktadır. Uçabildikleri için mikropları çok kolaylıkla taşıyabilirler. Genellikle sıcak ve nemli ortamlarda bulunmaktadır. Çöplerin ve gübrelerin olduğu ortamları severler bu sebeple mikrop doludurlar. Çok çabuk ve hızlı ürerler. Her gezdikleri yere 5 dakika ara ile dışkı bırakırlar. Bulaştırdıkları hastalıklar gıda zehirlenmesi, çocuk felci, hepatit, verem ve koleradır.

Sivrisinek
Sivrisineklerin birçok çeşidi vardır. Genellikle kirli ve sıcak bölgelerde yaşarlar. Sivrisinekler yumurtalarını sulak bölgelere bırakırlar ve yumurtaların çıkması çok kısa bir sürede gerçekleşir. Dişi sivrisinekler insan kanı ile beslenirler. Bu sebeple insanları çok fazla rahatsız ederler. Birçok hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıkların başında sıtma gelmektedir. Bunun dışında sarı humma, beyin iltihabı gibi hastalıkları da bulaştırmaktadırlar.

Tatarcıklar
Bir başka haşere olan tatarcık mağaralarda, hayvan ahırlarında yaşarlar. Sivrisinekler gibi kan emerek beslenirler. Bulaştırdıkları hastalıklar şark çıbanı ve hummadır.

Kene
Kan emerek büyüyen keneler parazittirler. Hem hayvanlara hem de insanlara yapışırlar. Bulundukları yerler genellikle çimenler, hayvanların bulundukları yerler, çalılardır. Genellikle yaz aylarında piknik alanlarında sıkça rastlanırlar. Çok hızlı bir şekilde binlerce yumurta bırakabilirler. Bunun için dişi kenenin bir tahtanın arasına girmesi yeterlidir.

Tahtakurusu
Evlerde mobilyaların içerisinde yaşarlar. Yatak odalarında, çocuk odalarında, yatakhanelerde ve duvar deliklerinde yaşarlar. İnsanların kanlarını emerler. Kendi ağırlıklarının çok daha fazlasında kan emme özelliklerine sahiptirler. İnsanlar uyurken geceleri kanlarını emerler. Bulaştırdıkları hastalıklar Pasteurella pestis, Bacillus anthracis, allerjik reaksiyonlar M.Leprae gibi hastalıkları bulaştırırlar.

Bit
Haşerelerden bir tanesi de bittir. Memeli hayvanların vücutlarında ve ayrıca insanların derilerinde olur. Çok uzun süre yemek yemeden yaşayabilirler. Genellikle saçlara yumurtalarını bırakırlar. Bunun dışında kasık bitleri de kasıklara yerleşirler ve ortak eşyalar ile yayılırlar. Tifüs ve humma hastalıklarını bulaştırırlar.

Pire
Sıçrayarak hareket eden pire hayvanlarda ve insanlarda bulunabilir. Haftada 2000 tane yavru doğurabilirler. Yumurtlamak için pireler kan emerler. Geceleri işlerini yaparlar. Uygun sıcaklığa sahip olduklarında aktif olurlar. Ahırlarda ve barınaklarda çok fazla bulunurlar. Tifüs ve veba hastalığını yayarlar.

Güve
Güveler insanlara zarar vermezler. Giysilere veya yemeklere zarar verirler. Hayvan kılından yapılmış olan tüm kıyafetler üzerinde yaşayabilirler ve bunlar ile beslenirler.

Karınca
Birçok karınca cinsi vardır. Çalışkan olmaları ile bilinirler. Yuvalarına yemek ve su taşırlar. İnsanların çok bulunduğu yerlerde yaşarlar bunun sebebi yemek bulmalarının kolay olmalarıdır. Genellikle evlerde süpürgeliklerde veya deliklerde yaşarlar. Salmonellosis ve staphilacoc hastalıklarına sebep olurlar.

Arı
İki tür arı vardır. Bunlar bal ve eşek arısıdır. Genellikle ağaçlarda, pencere aralarında veya duvar deliklerinde yaşarlar. Çiçek çiçek gezerek polen toplarlar ve bal elde ederler. arı sokması riski taşımaktadırlar diğer canlılar için.

Tüm bu haşerelerin dışında daha birçok farklı böcek, örümcek ve bunun gibi hayvan türleri vardır.

Haşere Nasıl Yok Edilir?

Genellikle insan kanı ile beslenen ve birçok zararlı hastalığa sebep olan haşerelerin yok edilmesi için birçok yöntem vardır. Bunların en başında böceklerin yaşayabilecekleri ve üreyebilecekleri ortamları kaldırmaktır. Nemli, pis ve sıcak ortamlarda üreyebilen haşereler temiz alanlardan korkarlar bu sebeple evde temizlik son derece mühimdir. Ayrıca kırıntı veya yemek artığı bulunmaması da son derece önemlidir. Genellikle deliklerde veya boşluklarda yaşayan bu haşereler ev bakımı yapıldıktan sora yaşayacak güvenli bir alan bulamazlarsa barınamazlar. Lavanta ve nane haşereleri uzaklaştıran bitkilerdir. Bu bitkiler evin bazı bölgelerinde kullanılırsa haşereler uzaklaştırılabilir. Haşerelerden Nasıl Kurtulurum? Haşereleri yok etmek için doğal yöntemler yetmiyorsa ilaçlatmaya başvurulabilir. Bu işi yapan birçok firma bulunmaktadır. Kesin çözüm arayan kişiler bu firmalar ile anlaşabilir ve evlerini ilaçlatabilirler. İlaçlattıktan sonra büyük ihtimalle sorun kaybolur. Daha sonra aynı sorunla karşılaşmak istemeyen kişiler doğal ve basit yöntemler kullanabilirler. bu uygulamalar daha cok ev ve küçük mekanlarda sonuç vermektedir. Bunların arasında lavanta ve nane bitkisi yetiştirmek evde ve küçük mekanlarda ,gerekli temizliğini yapmak ve kırıntı bırakmamak vardır.

Sadya Temizlik Hizmetleri haşere böcek ilaçlaması konusunda profesyonel bir hizmet vermektedir. 6 ay içerisinde tekrarlayan olumsuz bir durum olur ise tekrardan ücretsiz müdahale ederek sizi güvence altına almaktadır.