Cilalama Hakkında Bilgi

Cila zemin yüzeyini kaplayarak dış etkenlere karşı korur ve yüzeyin kayganlığını azaltır. Ayrıca dekoratif açıdan da cilalı, parlak zemin daha hoş bir etki yaratıp, mikro organizmalara karşı kalkan görevi görür. Cila sonrası temizlik daha zahmetsiz daha etkilidir. Her türlü alanda prestiji arttırır..

Yüzey cilası nasıl atılır?

Mermer cilalamada kullanılan iki yöntem vardır. Biri polimerize ya da polimer cila, diğeri ise kristalize ciladır. Her iki yöntemde de cilalama yapılmadan önce yüzey iyice temizlenmeli, herhangi bir kir ya da inşaat kalıntısı bulunmamalıdır.

Polimer cila mermer traverten karo gibi yüzeylere bir bez veya paspas ile uygulanır. Uygulanacak zeminin yüzeyinde önceden yapılmış cila kalıntısı varsa cila sökücüler ile temizlenmelidir. Polimer cila yaklaşık 5-10 m2’ye 100 ml. olacak şekilde zemine dökülür. Bir paspas yardımıyla 3-4 dakikada zemine iyice yedirilir. Tüm zeminde aynı işlem uygulanır. Cila kuruyana kadar beklemek gerekir. Cila yaklaşık 45-60 dakikada kurur. Kuruyan zemine aynı işlem zemin istenen parlaklığa gelinceye kadar uygulanır. Zemin kurumaya bırakılır ve sonra palet mop (ıslak paspas) ile parlatılır. O alana eşya taşınacaksa en az bir gün beklenmelidir. Sonra cilalanmış yüzeyin daha çok parlaması ve cila kalıntılarının temizlenmesi için yüksek devirli cila makinesi altına beyaz keçe zemin parlatılır. Polimer cila kristalize mermer cilasından çok daha dayanıksızdır ve ucuzdur. Profesyonellik gerektirmez.

Kristalize mermer cilası yöntemi daha çok bünyesinde kalsiyum karbonat içeren mermer traverten karo gibi yüzeylere uygulanır. Zeminle bütünleşir, zeminin bir parçası haline gelir. Oldukça dayanıklıdır. Evlerde 3 yıl kadar dayanabilir. Zeminin kullanım sıklığına göre bu sayı değişebilir. Öncelikle cilalanacak zemin, zemin yıkama makinesinin altına siyah keçe takılarak güzelce yıkanıp kurutulur. Sonra cila makinesinin altına cila pedi takılır. Sprey şişeye konan cila 1 m2’lik alana 1-2 kez püskürtülür. Cila kuruyana kadar 2 dakika gezdirilir. Kuru bir paspasla zemindeki cila kalıntıları temizlenir. Zemine 2-3 kat cila uygulanır. Daha fazla kat uygulaması da yapılabilir. Mermer cilalama işi bitince makine altındaki cila pedi çıkarılır ve yerine beyaz keçe takılarak zemin parlatılır. Kristalize mermer cilası zemine lokal olarak da uygulanabilir. Kullanılan ekipman ve kullanılacak temizlik kimyasalları cila sökücüler, uygulanacak cila, çalışan sayısı ve uzun vakit alması nedeni ile cilanın maliyeti diğer hizmetlere göre daha yüksek olur. Sağlıklı hizmet bedeli alanın durumu ile alakalı olduğu için keşif yapılarak verilmektedir.